Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Kesim

Taşın simetrisi ve boyutları söz konusu olduğunda ilk olarak kesimi akla getirilmelidir. Çünkü bu özellik, pırlantanın ışığı kırma yeteneği konusunda belirgin bir rol oynuyor. Hatta taşın rengi ve berraklığı kusursuz olsa bile kötü bir kesim ile pırlanta daha mat bir görünüme sahip olabiliyor. Dolayısıyla kesim ile parlaklığın doğru orantılı olduğunu söylemek mümkün. Yani doğru orantıda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyine yansıyor ve taç denilen üst kısımdan da yayılıyor.

2. Karat

Karat, pırlanta gibi değerli taşlarda öne çıkan bir ölçü birimidir. Matematiksel olarak ifade etmek gerekirse, gramın beşte biri olarak hesaplanıyor. Pırlantanın değerini ve büyüklüğünü ölçme noktasında öne çıksa da aynı büyüklükteki iki farklı pırlanta yüzük farklı kalitelerde olabiliyor.

3. Berraklık

Pırlantanın yüzyıllardan beri neden bu kadar özel, değerli ve nadir olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Eğer bilmiyorsanız berraklık özelliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü içerisinde yer alan saf karbon zerreleri, taşı göz alıcı bir takı haline dönüştürüyor ve daha özgün görünmesine yardım ediyor. Hatta berraklık, pırlantadan pırlantaya bile değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla her pırlanta taşın parmak iziniz gibi tek ve biricik olduğunu asla unutmayın.

4. Renk

Pırlanta takıların her birinde beyazın renk tonları dikkati çekiyor. Genellikle renksize yakınlığına göre sınıflandırılan bu takılar arasında en zor bulunanları kuşkusuz D, E, F ve G. Ancak hafif renkli beyaz olarak nitelendirilen H – L arası, en sık tercih edilen pırlanta seçenekleri olarak biliniyor. M rengi ve altındaki pırlantalarda ise belirgin bir sarımtırak renk göze çarpıyor. Mavi, pembe ve yeşil renkteki pırlantalar ise nadir bulunan modeller arasında değerlendiriliyor.

G – H: Renksiz denebilecek kadar açık renkli grup, kuşkusuz G – H. Hatta daha beyaz pırlantalar ile kıyaslanmadıkça içerdiği renk tonunu bile anlayamayabilirsiniz. Ancak kalite / fiyat oranı açısından diğerlerine göre biraz daha yüksek.

I – J: Pırlantasını büyük isteyen ancak parlaklığından da fedakarlık eden kadınlar bu grupta yer alıyor. “Pırlantamın büyüklüğü benim için daha önemli” diyenlerdenseniz I veya J renkleri arasından tercih yapabilirsiniz.

5. Sertifika

Eğer sevdiğinize gerçek bir pırlanta hediye etmek istiyorsanız, sahte olup olmadığını en kolay sertifikasından anlayabilirsiniz. Zarif ve ince işçiliğin ürünü olan pırlantalar, sightholder isimli taş üreticilerinden tedarik edilen taşlardan tasarlanıyor ve Kimberley Process sertifikasyonu ile birlikte satışa sunuluyor. Pırlanta hediyelerinizin garanti kapsamına girmesini istiyorsanız sertifikasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Mücevher kadınların özel günlerde kullandıkları yegâne bir aksesuardır. Bir kadın giydiği elbisenin içinde kendini göstermek ve bulunduğu ortamda dikkatleri üzerine çekmeyi istemektedir. Giyilen elbisenin üzerine takılan bir mücevher takı seti tüm ihtişamıyla ister istemez dikkatleri toplamaktadır. Göz alıcı ışıltısı ve asaletli duruşu ile mücevher bir kadının tamamlayıcısıdır.

Mücevher pahalı bir üründür bu sebeple satın alınırken bazı şeylere dikkat edilmelidir. İmitasyon (sahte) olmaması, göze hoş gelmesi, kullanacak kişinin zevkine uygun olması, değeri kadar bir fiyata sahip olması mücevher alınırken dikkat edilmesi gereken konulardır. Bu konuların her biri kendince önemlidir. Ancak hepsi bir araya geldiğinde alınacak bir mücevher kullanışlı ve gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir ürün olmaktadır. Mücevher satın alınırken imitasyon olmamasına dikkat edilmesi çok önemli bir konudur. Bazı fırsatçıların imitasyon mücevherleri müşterilerine orijinal mücevher olarak satıp haksız gelir elde etmeye çalışması bu sektörü sekteye uğratmaktadır. İmitasyon kopya ürün olduğundan orijinal mücevherin fiyatının çok daha altında fiyatlara satılmaktadır. Ancak bazı kötü niyetli kişilerce imitasyon ürünlerde orijinal ürün fiyatından satılmaktadır. Bu sebeple imitasyon ürün alıp almadığınıza dikkat etmenizde fayda vardır.

Alınacak mücevherin göze hoş gelmesi ve kullanacak kişinin zevkine uygun olması gerekmektedir. Göze hoş gelmeyen görünümlü ya da mücevheri kullanacak kişinin zevkine hitap etmeyen bir ürün alındığında hoş olmayan sonuçlar doğmaktadır. Bu gibi sonuçlarla karşı karşıya kalınmaması için mücevher satın alınırken özenle karar verilmelidir.